Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Svätý Vincent a Grenadínyfotogaléria Svätý Vincent
 
Oficiálny názov: Svätý Vincent a Grenadiny
Správne členenie: 6 farností
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Kongstown
Rozloha v km2:389
Obyvateľstvo:118 000 (hustota 303 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzske nárečia
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,9 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Svätý Vincent a Grenadíny
 dovolenka Svätý Vincent a Grenadíny
 • hotely Svätý Vincent a Grenadíny
 • doprava Svätý Vincent a Grenadíny
 • letenky Svätý Vincent a Grenadíny
 • cestovky Svätý Vincent a Grenadíny
 • lastminute Svätý Vincent a Grenadíny
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVÄTÝ VINCENT A GRENADINI

Ostrovy hostia vo svojich prístavoch exkluzívne jachty a sú zároveň domovom známych chlebovníkov.

V botanickej záhrade hlavného mesta ostrova Svätého Vincenta Kingstowne sa pestuje chlebovník, priamy potomok stromu, ktorý roku 1792 priviezol z Tahiti kapitán William Bligh. Podarilo sa mu to až na druhý pokus- prvý v roku 1789 skončil známou vzburou na lodi Bounty.

Účelom jeho akcie bolo zaistiť potravu pre afrických otrokov pracujúcich na trstinových plantážach. Plán sa nepodaril, pretože otroci dávali prednosť banánom. Svätý Vincent však býva občas nazývaný „karibské Tahiti“, pretože podobne ako Tahiti má úrodnú pôdu a bohatú vegetáciu.

Existujú spory, či ostrov objavil už Krištof Kolumbus v roku 1498. Rozhodne však nebol prvý, kto ho uvidel. Asi od roku 4300pr.n.l. tu žili Cibonejovia, po nich prišli Awarakovia a v 16. storočí Karibovia. Európania- Francúzi a Angličania – sa pokúsili ostrov kolonizovať až v 17. storočí. Karibovia sa im postavili na odpor, ale po poslednej karibskej vojne (1795-97) bola väčšina Karibov deportovaných na Bay Island pri pobreží Hondurasu. Ostrov spravovali striedavo Briti a Francúzi, roku 1783 bol definitívne odstúpený Británii.

Prírodné podmienky

Svätý Vincent tvorí od roku 1979 spolu s ďalšími ostrovmi Grenadin, Mustik, Bequia, Canouan, Mayreau a Union, nezávislý štát a je členskou krajinou Spoločenstva. Dve tretiny obyvateľov sú potomkami afrických otrokov., ostatní sú miešanci. Na svahoch hory Soufriére v severnej časti Svätého Vincenta žijú potomkovia Karibov. Hlavným jazykom je angličtina.

Ostrovom Svätého Vincenta sa tiane reťaz sopiek. Najvyššia z nich , Soufriére (1 234m), je jednou z dvoch činných sopiek vo východnej časti Karibského mora, druhou je Peleé na Martiniku. Soufriére naposledy vybuchla v roku 1979. V roku 1812 však zabila 56 osôb a v roku 1902 si vyžiadala viac ako tisíc obetí, ktoré zasiahol horúci plyn, utrpeli smrteľné popáleniny alebo boli zabití padajúcimi kameňmi.

Svätý Vincent patrí k najchudobnejším ostrovom oblasti. Nezamestnanosť je tu vysoká. Hlavným zamestnaním zostáva poľnohospodárstvo, ktorým sa živí 60 % obyvateľov. Hlavnou exportnou plodinou sú banány, hoci na začiatkom 90. rokov sa príjmy z exportu znížili vplyvom poklesu cien a zlého počasia. Ostrov je taktiež najväčším svetovým producentom marantového škrobu, používaného pri výrobe liečiv, jemnej múky a papiera pre počítače. Vyváža sa aj menšie množstvo kopry, kokosového oleja a korenia, cukor sa však dnes pestuje pre miestnu spotrebu. Rozvíja sa aj rybolov.

V krajine je iba málo priemyselných podnikov. Nemnohé továrne spracovávajú poľnohospodárske produkty a vyrábajú cement, nábytok a tenisové rakety. Miestne mlyny slúžia celým Náveterným ostrovom. Vláda sa snaží rozvíjať cestovný ruch, ktorý by mal zaistiť nové pracovné príležitosti. Na ostrove Union na južných Grenadinach vzniklo veľké rekreačné stredisko. Vláda sa snaží budovať pre turistov cesty aj letisko. Výletné lode kotvia v prístave Kingstown. Ročne navštívi krajinu okolo 160 000 turistov.

More v okolí Grenadin a viaceré zálivy poskytujú výborné podmienky pre jachting . Patria medzi najlepšie na svete. Bohatí turisti a luxusné jachty priniesli obyvateľom ostrovov Bequia a Mustik viac bohatstva, než má hlavný ostrov Svätý Vincent.

Dovolenka, cestovný ruch

Pláž princezny Margaréty (Princess Margaret Beach) je pokojná a malebná pláž, ktorá sa nachádza v blízkosti Belmont Walkway v Port Elizabeth, a zvyčajne je vhodné vziať si vodný taxíka, aby ste navštívili túto pláž na ostrove Bequia. Existuje dlhá strmá cesta, ktorá vedie k pláži, ale môže to byť zložité a môže byť občas zablokované. Pláž je pomerne široká a na jednom konci piesočnatej časti je prirodzený oblúk z kameňa. To je dobré miesto na oddych na slnku, plávanie, šnorchlovanie a prechádzku po krásnej pláži s nádherným výhľadom a pokojným prostredím.

Bay Beach sa nachádza na Bequia a je najlepšou voľbou pre plávanie a šnorchlovanie. Pre návštevníkov je tu množstvo reštaurácií na pláži. Pláž je široká s množstvom mäkkého piesku umiestneného proti tyrkysovému moru, s dostatkom morského života pre tých, ktorí si vychutnávajú výhľad pod vodou. Surf je zvyčajne jemný, takže Dolný záliv je skvelým miestom k plachteniu. Palmy sa skláňajú nad piesok a pohľad je vždy fantastický. Pláž je ideálna na plávanie, pretože je chránená pred hrubými morami admirálnou zátokou a pre návštevníkov hotela Bequia je množstvo miest na pobyt alebo prenájom plážového servisu v oblasti.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency